HOTEL-SPA & RESTAURANT
QUALITY & TECHNOLOGY

Kto nie uwielbia gorących kąpieli lub orzeźwiającego prysznica w eleganckiej hotelowej łazience? Jedną z pierwszych czynności gościa hotelowego jest właśnie odświeżenie się po niekiedy długiej i męczącej podróży. Dlatego tak ważne jest wyposażenie hoteli w odpowiednio dobrane hotelowe ręczniki, wykonane z wysokogatunkowego materiału, zapewniające miękkość, chłonność i delikatność w dotyku. Jako doświadczony producent ręczników hotelowych oferujemy produkty najwyższej jakości, gwarantujące przyjemną i trwałą eksploatację.
Pamavi Textile Group - ręczniki hotelowe producent, ręczniki frotte producent.
 
Niezależnie od typu obiektu noclegowego, celu i długości pobytu, każdy gość hotelowy ma do czynienia z produktem, jakim jest ręcznik hotelowy. Dziś przybliżymy nieco informacji na temat tego produktu. 
 
Gdy wyobrażamy sobie ręcznik hotelowy, widzimy zazwyczaj mały ręcznik do twarzy, lub ewentualnie przychodzi nam na myśl duży ręcznik kąpielowy. Jednak oferta ręczników hotelowych jest znacznie bogatsza i można w niej znaleźć choćby takie pozycje, jak: mini ręcznik hotelowy, ręcznik hotelowy standardowy, hotelowy dywanik łazienkowy, hotelowy ręcznik kąpielowy oraz duży ręcznik kąpielowy. 
 
RĘCZNIKI HOTELOWE - ROZMIARY
 

MINI RĘCZNIK

HOTELOWY

RĘCZNIK HOTELOWY

STANDARDOWY

HOTELOWY

DYWANIK ŁAZIENKOWY

HOTELOWY RĘCZNIK

KĄPIELOWY 

STANDARDOWY

HOTELOWY RĘCZNIK

KĄPIELOWY DUŻY

 • najmniejszy ręcznik hotelowy
 • zazwyczaj w rozmiarze 30x30 cm
 • służy do mycia i wycierania twarzy i rąk, zazwyczaj poza prysznicem
 • standardowy ręcznik hotelowy
 • zazwyczaj w rozmiarze 50x70 cm lub 50x100 cm
 • służy do wycierania rąk, a także stanowi element ozdobny
 • produkt nacechowany wysoką chłonnością
 • chroni stopy przed śliską powierzchnią podłogi
 • dostępny w opcjach: dywanik łazienkowy gładki, dywanik łazienkowy tłoczony wzorem: wzór grecki, napis hotel, wzór stopki
 • najczęściej spotykany typ ręcznika kąpielowego
 • zazwyczaj w rozmiarze 70x140 lub 100x150 cm
 • służy do wycierania całego ciała po kąpieli
 • powiększona wersja ręcznika kąpielowego
 • zazwyczaj w rozmiarze 100x170 lub 100x190 cm
 • najczęściej stosowany w SPA, luksusowy produkt

Mając wstępny zarys jakie ręczniki dla hoteli istnieją na rynku możemy teraz przejść do określenia konkretnych cech, jakie ręcznik hotelowy może posiadać.

RĘCZNIKI DO HOTELU - standardowe ręczniki kąpielowe, spotykane w wielu miejscach, od siłowni, kluby sportowe, szkoły po hotele i obiekty wypoczynkowe. Ręczniki hotelowe standardowe mogą być wykonane z różnych rodzajów przędzy bawełnianej, lub mieszanek bawełny i poliestru. Zazwyczaj są to białe ręczniki hotelowe, choć ręczniki kolorowe także pojawiają się w obiektach noclegowych. 

RĘCZNIKI DO SPA - ręczniki wykonane zazwyczaj z wysokiej jakości przędzy bawełnianej, w idealnie białym kolorze, zaprojektowane by zapewnić maksimum komfortu i luksusu gościom uzdrowisk i SPA. Mają wyższą gramaturę i cechuje je większa waga niż typowe ręczniki hotelowe.

RĘCZNIKI PLAŻOWE - w przeciwieństwie do standardowych ręczników do hotelu, ręczniki na plażę są dłuższe i wykonane są z przędzy zbliżonej do tej, zastosowanej w przypadku ręczników do SPA. Są miękkie, wytrzymałe i zazwyczaj występują we wzorze w pasy. Ręcznik plażowy do hotelu jest narażony na zwiększony kontakt z wodą, w związku z tym są wykonane z niezwykle chłonnej tkaniny, która bardzo szybko wysycha.

Materiały, z jakich wykonane są hotelowe ręczniki są najwyższej jakości i zapewniają wysoki komfort użytkowania. Poniżej przedstawimy rodzaje materiałów, jakie mają zastosowanie w przypadku ręczników hotelowych. Na naszej stronie można znaleźć wiele typów tkanin, jakich używamy do produkcji ręczników, z których najpopularniejsza jest bawełna 100%, ale czy kiedykolwiek zastanawiał się ktoś nad tym, jaka jest różnica między 100% przędzą klasyczną, a 100% bawełną egipską? Sprawdźmy zatem jak prezentują się cechy charakterystyczne różnych typów tkanin.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI RĘCZNIK DO HOTELU

Jeżeli ktoś, kto jest odpowiedzialny za zaopatrzenie dla hotelu czy innego rodzaju obiektu noclegowego, może stanąć przed koniecznością zamówienia nowych ręczników hotelowych. Pierwszym krokiem jest ustalenie typu ręczników, jakie mają stanowić przedmiot zakupu, by zachować integralność i spójność marki. Jeśli więc w obiekcie znajdują się ręczniki hotelowe białe i taka jest koncepcja obiektu, raczej nikt nie wyrazi zgody na ręczniki kolorowe do hotelu. Mamy więc określony pierwszy parametr ręcznika, jakiego poszukujemy. Niezależnie od tego, czy chcemy dokonać zakupu dla małego pensjonatu, czy dużego hotelu sieciowego, w ofercie firmy Pamavi znajdzie się asortyment, który zadowoli każdego.Sprawdź sam klikając OFERTA.

Mamy więc zapotrzebowanie, jest i świetny producent tekstyliów hotelowych, co dalej? Otóż wybór odpowiednich ręczników wiąże się z wieloma czynnikami, między innymi z budżetem, jakim się dysponuje. Tworząc plany zakupowe i określając budżet, należy wziąć pod uwagę eksploatację tego produktu. Trzeba mieć świadomość tego, że ręczniki hotelowe narażone są na intensywne użytkowanie i z różnych powodów trzeba je wymieniać. Może to być ich zużycie, nieodwracalne zaplamienie, a także kradzież. Żaden szanujący się obiekt noclegowy nie pozwoli sobie na ekspozycję wyeksploatowanych ręczników na widok gości. Należy pamiętać także, że tanie ręczniki hotelowe mogą być krótkotrwałe w eksploatacji.

Po ustaleniu budżetu można przystąpić do określenia rodzajów ręczników hotelowych, jakie chcemy zamówić. Jednym z kluczowych aspektów przy podjęciu decyzji zakupowej jest materiał, z jakiego ma być wykonany ręcznik hotelowy. Na rynku istnieje mnogość materiałów, z jakich wykonane są ręczniki hotelowe:

BAWEŁNA/POLIESTER - mieszanka bawełny i poliestru w różnych proporcjach. Jest miękka w dotyku, a jednocześnie trwała podczas częstego użytkowania. Ręczniki hotelowe, wykonane z takiej tkaniny stanowią doskonały wybór dla klientów z ograniczonym budżetem.

100% BAWEŁNA - tkanina wyjątkowo chłonna, puszysta i zdecydowanie bardziej miękka niż wszelkie tkaniny z domieszką bawełny. To rozwiązanie idealne dla każdego typu klienta.

MIKROBAWEŁNA - ręczniki z mikrobawełny charakteryzuje niezwykła chłonność, a tkanina, z jakiej są wykonane przypomina zamsz.

MIKROFIBRA - ręczniki z mikrofibry są wykonane z materiałów syntetycznych. Na ogół są one cieńsze niż ręczniki bawełniane, ale są chłonne i stosunkowo lekkie. Ręcznik z mikrofibry to jeden z najszybciej schnących typów ręczników na rynku, jednak nie należy on do grupy najdelikatniejszych i najmilszych w dotyku. Ręczniki z mikrofibry to typowe ręczniki szybkoschnące, doskonale odpowiadające potrzebom branży sportowej i fitness.

WŁÓKNO MODALOWE - ręczniki modalowe wykonane są z celulozy pochodzącej z buku. Ręczniki z modalu są bardziej chłonne niż bawełniane i bardziej odporne na blaknięcie.

PRZĘDZA KLASYCZNA - wykonana ze 100% jedwabistej bawełny. To dobry i długotrwały wybór dla każdego klienta oraz dla ekskluzywnych obiektów hotelowych. 

BAWEŁNA ZERO TWIST - tego typu tkanina jest o 30% lżejsza niż standardowa bawełna skręcana, dzięki czemu wzrasta jej odczuwalna miękkość. Do wyprodukowania tego typu przędzy używa się mniejszej ilości bawełny, niż w przypadku innych tkanin, więc jej produkcja jest mniej kosztowna i bardziej ekologiczna. Tkanina jest szybkoschnąca, dzięki czemu następuje oszczędność energii.

BAWEŁNA EGIPSKA - wykonana jest z miękkiej i jedwabistej przędzy bawełnianej. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami chłonnymi i schnącymi. Jest to tkanina ekskluzywna, stanowiąca idealny wybór dla luksusowych obiektów. 

BAMBUS - rozwiązanie dla osób świadomych ekologicznie. Bambus w procesie wzrostu nie wymaga konieczności stosowania pestycydów, więc jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników. Ręczniki bambusowe są zdecydowanie bardziej odporne na pleśń i użytkowanie w wilgotnym środowisku niż te wykonane z innych materiałów. Choć może się wydawać, że ręcznik bambusowy jest cieńszy i lżejszy niż jego bawełniany odpowiednik to ich zaletą jest niezwykła chłonność, nawet czterokrotnie większa niż ta, która cechuje ręczniki bawełniane.

Niezależnie od dokonanego wyboru w kwestii materiału, kolejnym istotnym czynnikiem determinującym zakup ręczników jest określenie sposobu i czasu niezbędnego do suszenia ręczników. Jeśli zdecydujemy się na ręczniki szybkoschnące, wpłyniemy na obniżenie kosztów energii elektrycznej, ale może to wpłynąć na obniżenie komfortu użytkowania, gdyż niekoniecznie zapewnią one wystarczającej miękkości i chłonności, oczekiwanej przez gości hotelowych. Biorąc po uwagę czas schnięcia możemy wyróżnić dwa czynniki mające na niego wpływ:

 • ILOŚĆ PĘTLI - w zależności o ilości pętli przędzy zastosowanych do produkcji ręcznika rozróżniamy ręczniki wykonane z pętli pojedynczej i ręczniki wykonane z pętli podwójnej. Podczas, gdy obydwa typy ręczników są w podobnym stopniu chłonne, to ręczniki z pojedynczą pętlą nie wymagają długiego czasu suszenia, jak ma to miejsce w przypadku ręczników z podwójną pętlą. Wynika to z faktu, iż ręczniki z podwójną pętlą są bardziej gęste, puszyste i grubsze. I choć czas schnięcia jest w tym przypadku wydłużony, to podwójna pętla sprawia, iż ręcznik nabiera luksusowego wyglądu. Istnieją również ręczniki bez pętli, co oznacza, że jego włókna są ścinane i powierzchnia ręcznika przypomina swym wyglądem trawę. Ręczniki tego typu są zazwyczaj bardziej miękkie niż te z pętelkami, ale nie są już tak chłonne.
 • GRAMATURA - jest miarą gęstości ręcznika, co oznacza ilość tkaniny w gramach na metr kwadratowy. Im wyższą gramaturę ma ręcznik tym bardziej jest chłonny i puszysty. Analogicznie im bardziej gęsty jest ręcznik, tym dłuższy jest czas jego schnięcia.

Przygotowując się do zakupu ręczników warto przyjrzeć się także sposobowi ich wykonania, zwłaszcza wykończenia brzegów, gdyż wpływa to znacząco na długotrwałość eksploatacji. Ręczniki obszyte podwójnym szwem wzmacniającym zabezpieczają krawędzie ręcznika przed strzępieniem. 

Należy także pamiętać o tym, że nie każdy z gości wie, czym jest savoir vivre hotelowy i notorycznie zdarza się kradzież ręczników hotelowych. Nawet personalizacja ręczników hotelowych nie jest tu zabezpieczeniem.

KONSERWACJA

Kiedy mamy już odpowiednio dobrane ręczniki hotelowe, musimy zadbać o to, by były one zawsze nienagannie czyste i białe, by goście hotelowi mogli z nich korzystać z pełną satysfakcją. Choć każdy z obiektów ma swoje metody, by utrzymać białe ręczniki hotelowe w idealnym stanie, to najczęściej schemat konserwacji wygląda następująco:

 • NAMOCZENIE - ręcznik należy namoczyć zanim doda się środki piorące
 • PRANIE - ręczniki należy prać w gorącej wodzie z dodatkiem środków piorących. Przy czym należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością detergentu, gdyż jego nadmiar może sprawić, że w wyniku niedostatecznego wypłukania piany ręczniki staną się sztywne i szorstkie. Dodatkowo niewypłukany detergent może sprawić, że w ręczniku nagromadzą się bakterie i pleśń, co automatycznie wymusi konieczność wymiany ręczników na nowe.
 • WYBIELANIE - nie zaleca się stosowania chemicznych wybielaczy, by utrzymać nieskazitelną biel ręczników. Do tego celu można użyć wybielaczy nie zawierających chloru.
 • PŁUKANIE - zmywa wszelkie zabrudzenia, zarazki i niechciane plamy, by ręczniki odzyskały pierwotny stan
 • SUSZENIE - ręczniki należy suszyć natychmiast po ostatnim cyklu płukania, by zapobiec powstaniu pleśni. Choć suszenie ręczników w wysokiej temperaturze dodatkowo pozwala na usunięcie ewentualnych pozostałych zarazków to może uszkodzić lub skurczyć włókna, zmniejszając ich chłonność, a co za tym idzie skrócić ich żywotność. Dlatego bezpieczniej jest suszyć ręczniki w niższych temperaturach.

Z myślą o wszystkich użytkownikach naszych produktów stworzyliśmy kolekcje ręczników hotelowych, wykonanych z miękkiej bawełny. Do wyboru mamy ręczniki białe lub ręczniki kolorowe, w rozmaitych rozmiarach i o różnej gramaturze. Pozostając otwartymi na oczekiwania naszych klientów umożliwiamy zamówienie ręczników o niestandardowych rozmiarach i kolorach. Na każde zapotrzebowanie naszych klientów mamy odpowiedni ręcznik hotelowy. Ręczniki do hotelu najczęściej wybierane są jasnych kolorach, w związku z czym w obiektach tego typu dominują białe ręczniki hotelowe. Białe ręczniki frotte to klasyk, a jeśli dołożymy do nich element ozdobny, jakim jest haft komputerowy to osiągamy niebagatelny efekt, tworząc ręczniki hotelowe z logo. Ręcznik z logo hotelu dodaje prestiżu obiektowi i podkreśla dbałość właściciela o promocję marki. Precyzyjnie wykonany haft na ręczniku tworzy wraz z nim luksusowy, indywidualny produkt.

W naszym portfolio produktów można znaleźć ręczniki hotelowe w rozmaitych rozmiarach i gramaturze. Oferujemy także ręczniki plażowe oraz ręczniki hotelowe stopki. 
 
Pamavi, jako producent ręczników spa, oferuje pełną gamę wysokogatunkowych produktów jak ręczniki do spa oraz ręczniki do sauny. Tekstylia do SPA i tekstylia do sauny opisane są odrębnym wpisie na blogu. Chcesz dowiedzieć się więcej KLIKNIJ TU.
 
CIEKAWOSTKI:
 
♣ Znane powszechnie i obecne w żargonie sportowym określenie "rzucić ręcznik" oznacza poddanie zawodnika przez trenera. Określenie to wywodzi się z boksu, gdzie podczas walki sekundant, będący jednocześnie opiekunem walczącego w ringu boksera, może go w każdej chwili poddać poprzez rzucenie na ring ręcznika.

♣ W niektórych społecznościach duże ręczniki kąpielowe spełniają namiastkę szlafroków, gdzie osoba przepasana takim ręcznikiem w biodrach jest uznawana za dostatecznie okrytą np. w drodze na basen, do sauny, czy towarzyszącego im barku, podczas gdy obecność tam w samym stroju kąpielowym jest już uznawana za negliż.

♣ Najbardziej znanym literackim odwołaniem do ręcznika jest cykl powieści Douglasa Adamsa, zapoczątkowany przez Autostopem przez Galaktykę. Ręcznik jest w niej przedstawiony jako podstawowe wyposażenie kosmicznego podróżnika.